Ekonomi

Güney Kore ve Filipinler Serbest Ticaret Anlaşması İmzaladı

Güney Kore ve Filipinler, ekonomisanayi ve sanayi alanlarında işbirliğini güçlendirmek amacıyla serbest ticaret anlaşması imzaladı.

Yonhap’ın haberine göre, Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bakan Ahn Duk-geun ile Filipinli mevkidaşı Alfredo Espinosa Pascual’ın serbest ticaret anlaşması imzaladığı belirtildi.

Açıklamada, anlaşmanın “Güneydoğu Asya’nın kilit ülkesi ile otomobil, doğal kaynaklar, sağlık, kültür ve e-ticaret gibi çeşitli alanlarda işbirliğine temel oluşturmasının” beklendiği belirtildi. Terim kullanıldı.

Anlaşmanın gelecek yılın ilk yarısında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yoon ve Çin Başbakanı Li buluştu

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen 43. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Zirvesi kapsamında Çin Başbakanı Li Qiang ile bir araya geldi.

Güney Kore Devlet Başkanı’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Kim Tae-hyo’nun yaptığı açıklamaya göre Yoon, toplantıda Kuzey Kore’nin nükleer tehditlerinin Güney Kore ile Çin arasındaki ilişkilere “engel” olmayacağını umduğunu söyledi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon, Kuzey Kore’nin nükleer tehditleri ne kadar kötüleşirse Güney Kore, ABD ve Japonya arasındaki üçlü işbirliğinin de o kadar güçlü olması gerektiğini belirtti.

Yoon, Hill eteklerinde düzenlenen Doğu Asya Zirvesi’nde (EAS) yaptığı açıklamada, Güney Kore-Japonya-Çin zirvesi de dahil olmak üzere üçlü mekanizmaları yeniden canlandırmak için bu ülkelerle yakın çalışmayı planladığını söyledi.

Son dönemde yaşanan gelişmeler sayesinde Güney Kore-ABD-Japonya iş birliğinde yeni bir sayfa açıldığını belirten Yoon, “Güney Kore, Japonya ve Çin arasındaki iş birliğinin yeniden canlandırılması aynı zamanda yeni bir atılımın da mihenk taşı olacak. ASEAN + 3 Zirvesi kapsamında işbirliği.” değerlendirmesini yaptı.

pozantihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu