Haber

Kremlin: Putin’in Türkiye ziyaretiyle ilgili henüz bir karar yok

Kremlin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 27 Nisan’da Akkuyu Nükleer Santrali’nin açılışına katılabileceği yönündeki açıklamasına yanıt verdi.

Kremlin, Putin’in Nisan ayında tesisin açılışına katılıp katılmayacağı konusunda henüz bir karar verilmediğini duyurdu. Rus haber ajansı RIA Novosti’nin haberine göre Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, “Henüz nihai bir karar verilmedi. Tek söyleyebileceğim şu: Elbette Rus tarafı da bu törende yer alacak ve yeterince temsil edecek.”

Erdoğan ne dedi?

A Haber, ATV, A Para ve A Haber’in dün akşam Çankaya Köşkü’nde ortak canlı yayınında gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Erdoğan, Rus nükleer enerji şirketi Rosatom’un Mersin’de inşa ettiği Akkuyu santraliyle ilgili açıklamalarda bulundu. Şu anda Akkuyu’yu başarılı kılıyoruz, “Belki 27 Nisan’da Sayın Putin gelir veya online bir sistem üzerinden birbirimize bağlanırız ve inşallah Akkuyu’nun ilk adımını atmış oluruz” dedi.

Kremlin, Putin’in bu hafta başlarında Türkiye’yi ziyaret etmeyi planladığı yönündeki haberleri de yalanladı.

Putin hakkında tutuklama kararı

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ukrayna’da işlenen savaş suçlarıyla ilgili soruşturma kapsamında geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Putin hakkında tutuklama emri çıkardı. Ancak Türkiye, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kurucu antlaşması olan Roma Statüsü’ne taraf değildir.

Reuters, DW/HS,CO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu