Haber

Ukrayna lideri Zelensky’den Erdoğan ve Guterres’e mektup: Rus çılgınlığından korunmalıyız

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye, Rusya ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, görev süresi sona eren anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Aslında anlaşma sona erdi, durduruldu. İlgili koşullar sağlandığında Rusya derhal anlaşmaya geri dönecektir.” Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi.”

Rusya’nın Karadeniz Tahıl Anlaşması’nı feshettiğini açıklaması dünyada geniş yankı uyandırdı.

Karara Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği (AB) ve ABD tepki gösterdi.

Zelensky: Rus çılgınlığından korunmalıyız

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Rusya tarafından feshedilen Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın devamı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e mektup gönderdi.

Zelensky mektubunda şunları yazdı: “Tahıl Anlaşması Rusya olmadan devam edebilir. Kendimizi Rus çılgınlığından korumalıyız”ifadeleri kullandı.

Zelenskiy, Birleşmiş Milletler ve Türkiye’ye, Rusya olmadan Karadeniz Tahıl Koridoru Girişimi’ni sürdürmeye hazır oldukları yönünde karşılık verecek resmi işaretler hazırlamaları talimatını verdiğini açıklamıştı.

Zelenskiy, Karadeniz Tahıl İşletmesi’ne ait iki anlaşma olduğunu, birinin Ukrayna, Türkiye ve BM’nin ortasında, oburluğun ise Rusya, Türkiye ve BM’nin ortasında olduğunu belirterek, “Dolayısıyla Rusya anlaşmayı durdurduğunu söylediğinde bizimle değil, BM Genel Sekreteri Guterres ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile anlaşmayı bozmuş oluyor. Bizim onlarla anlaşmamız yok.”Sözlerini kullandı.

Zelenskiy, Rusya’dan gelen resmi sinyalin ardından Dışişleri Bakanlığımıza, BM’ye ve Türkiye’ye Ukrayna Devlet Başkanı olarak girişimimizi sürdürmeye hazır olduklarına dair bana yanıt vermeleri için resmi sinyallerimizi hazırlamaları talimatını verdim” dedi.Rusya olmadan da Karadeniz koridorunu kullanmak için her şeyi yapmaları gerektiğini vurgulayarak, “Korkmuyoruz. Armatörler bizimle iletişime geçtiler. Ukrayna onları gönderirse ve Türkiye geçişlerine izin verirse tahıl ikmalini sürdürmeye hazır olduklarını söylediler.”konuşmuştu.

uskudarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu